استاد حیدریان در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر


سی چهارمین جشنواره موسیقی فجر در تاریخ ۲۴ لغایت ۳۰ بهمن ۹۷ با دبیری استاد شاهین فرهت برگزارخواهد شد و ارکستر رتوریک با رپرتواری کاملا متفاوت و کادری از بهترین نوازندگان در این جشنواره حضور خواهد داشت. قرار است در این اجرا استاد نصیر حیدریان رهبری ارکستر رتوریک را به عهده بگیرند. استاد نصیر حیدریان یکی از خوش سابقه ترین رهبران ارکستر میباشند که بارها سابقه رهبری ارکستر سمفونیک ایران را داشته و در حال حاضر استاد دانشگاه موسیقی گراتس اتریش میباشند.

با استاد حیدریان بیشتر آشنا شوید :

نصیر حیدریان در تهران متولد شد و اولین گام موسیقی خود را در سن شش سالگی همزمان با تحصیل در مدرسه موسیقی گذاشت و در هنرستان موسیقی مشغول به تحصیل در رشته ساز ترومبون و تئوری موسیقی شد. وی پس از دریافت دیپلم در رشته ساز ترومبون به نوازنده در ارکستر سمفونیک تهران فعالیت خود را آغاز نمود و به مدت دو سال در کنار کار اصلی خود، به عنوان رهبر و سرپرست گروه کر ارکستر سمفونیک تهران نیز فعالیت داشت.

نصیر حیدریان سالها بعد جهت ادامه تحصیل راهی کشور اتریش شد و در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی شهر وین، رشته ساز ترومبون را زیر نظر Horst Küblböck ادامه داد و در سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ میلادی در دانشگاه موسیقی شهر گراتز تحصیل خود را در رشته رهبری ارکستر زیر نظر استادانی همچون Martin Turnovsky,Arturo Tamayo , Wolfgang Bosic ادامه داد.

وی در سال ۱۹۹۹ موفق به دریافت جایزه Die Richard Wagner Stipendienstiftung شد و پس از اتمام تحصیل و در یافت دیپلم رهبری، سرپرستی چندین ارکستر و آنسامبل را به عهده گرفت. در سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ در اپرای شهر گراتز به عنوان رهبر ارکسترقطعات اپرایی مختلفی را رهبری نمود و همچنین در سایر شهرهای اروپا همچون بازل، زوریخ، بن، مونیخ و بارسلون، تالار بتهوون و ارکستر مجلسی مونیخ به روی صحنه رفت و موفق به کسب بهترین نقد از سوی منتقدین موسیقی شد.

وی در سال ۲۰۰۳ در اپرای شهر گراتز اپرای پر چالش و پر آوازه Puch and Judy اثرHarrison Birtwistle و همچنین قطعه Begehren اثر Beat Furrer را به عنوان رهبر ارکستر به روی صحنه برد که این اجرا در همان سال به نوشته مجله Opernwelt «دنیای اپرا» در سال ۲۰۰۳ به عنوان بهترین اجرا در سال لقب گرفت.

ایشان در تابستان سال ۲۰۱۵ برای بر گزاری مسترکلاسهای رهبری عازم کشور کره شد و در مهر ماه سال ۱۳۹۴ به عنوان رهبر ارکستر میهمان به ایران دعوت شد و اپرای عاشورا اثر بهزاد عبدی را به روی صحنه برد و همچنین در آبان ماه ۱۳۹۵ به همراه ارکستر سمفونیک تهران در کشور چین در افتتاحیه جشنواره موسیقی شرکت نمود و در تیر ماه همان سال به همراه ارکستر جوانان جهان به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران از کشور ایتالیا در جشنواره موسیقی فجر به همراهی ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت به روی صحنه رفت، وی همچنین به عنوان یکی از اعضای شورای موسیقی در وزارت ارشاد در تالار وحدت فعالیت نمود.

نصیر حیدریان از سال ۲۰۰۳ به عنوان استاد دانشگاه در رشته رهبری برای پداگوگیک ارکستر در درانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی شهر گراتز فعالیت دارد و سرپرستی ارکسترهایی همچون ارکستر بادی، موسیقی فیلم را به عهده دارد و در کنار کار اصلی و هنری خود، مستر کلاس‌های رهبری متعددی را در کشور اتریش، کره و ایران برگزار می‌نماید.Comments are closed